Quantcast
Channel: Gyógyulás, gyógyítás a legújabb módszerekkel » tanulási zavarok
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Írj magadnak valóságot – egy kreatív feldolgozási stratégia

$
0
0

heartbreakA 20-as éveim közepe felé volt szerencsém átélni egy intenzív szerelmi bánattal jellemezhető időszakot. Piszkosul szenvedtem, ennek ellenére így utólag végtelenül hálás vagyok ennek a tapasztalatnak, hiszen rengeteg haszonnal járt. Az első kézzelfogható áldása az volt, hogy valami megnyílt bennem, és egyszer csak elkezdtem írni.

Néhány verssel indítottam, amelyeket hamarosan novellák követtek. Imádtam novellákat írni, beleképzelni magam korokba és jellemekbe, jelenetekbe, és ebben a tevékenységben tökéletesen képessé váltam arra, hogy félretegyem az érzelmi fájdalmat, és feloldódjak az alkotásban. Kifejezetten jól éreztem magam, és apránként mindig feljebb léptem egy-egy fokot a létrán, amely a gödörből kifelé vezetett, a napfényre… Még motivációt is találtam magamnak, egy kiadói pályázatra beküldtem pár írást, amelyek kedvező fogadtatásra találtak, így két irodalmi antológiában is szerepelhettem.

A sikeren felbuzdulva nagyobb fába vágtam a fejszémet, és nekifogtam egy regénynek. A karakterek és a cselekmény kidolgozása még több irkreatív energiámat kötötte le, és pár hét, hónap alatt szinte észrevétlenül túl is jutottam az érzelmi fájdalmon. Egyszerűen “kiírtam” magamból. Tanulságos volt megélni, hogy teljes bezárkózásomból hogyan nyíltam ki ismét a világ felé, eljártam bulizni, és újra derűsen néztem a jövőbe. Ezt legnagyobb részt – meggyőződésem szerint – az írásnak köszönhettem.

A regényem szépen alakult, kerekedett, lelkesen dolgoztam rajta, s közben rá kellett jönnöm, hogy az egyik férfi főszereplő az ideálomat testesíti meg. Rá egy évre megismerkedtem a későbbi férjemmel, aki elképesztően hasonlít arra a bizonyos karakterre…

 

Írj valóságot magadnak!

Az irodalom egyébként sosem állt távol tőlem. Emlékszem, tízéves korom táján, amint hazaértem délután az iskolából, azonnal rávetettem magam Benedek Elek népmesekönyveire, és csak olvastam és olvastam, amíg a család haza nem érkezett. Annyira beleéltem magam a mese világába, hogy nehezemre esett visszatérni belőle… Ennek ellenére a fogalmazással gondjaim voltak, az általános iskolai magyarórákon kifejezetten küzdöttem, nem akart menni a dolog (valószínűleg túl görcsös voltam, tökéleteset akartam alkotni). Úgy látszik erre is meg kell érni: 17 évesen kezdtem bele életem első (romantikus) regényébe, ami aztán befejezetlen maradt (talán nem is baj :)).

Hogy volt-e, van-e tehetségem az íráshoz, nem tudom. Az érdeklődés mindig is megvolt, de szükségem volt egy lélek-átalakító tapasztalatra (arra a bizonyos szerelmi csalódásra), hogy kibontakozhasson bennem, hogy kapjon egy olyan üzemanyagot, ami mozgásba hozza.

Mi az írás csodája?

Elbűvölő a gondolat, hogy létezik valahol egy olyan világ, amelynek én vagyok a teremtője, a szálak kizárólagos mozgatója, ahol minden száz százalékig a kívánságaim szerint alakul. Nem erre vágyunk mindannyian egész életünkben?

 

Mire jó az agy jobb fele?

Pár évvel ezelőtt alkalmam volt részt venni egy jobb agyféltekés rajztanfolyamon. A 4. nap végére elkészült a portrém, amit büszkén mutogattam családtagjaimnak, és elhatároztam, hogy folytatom a rajzolgatást. Amíg az ember egy portrén dolgozik (2-3 óra), átengedi a gondolatok feletti uralmat a kreatív részének. Megnyugtató, szinte meditatív állapotot lehet előidézni ezzel a rajztechnikával. A tanfolyam utáni lelkes gyakorlás egyik első gyümölcsét ide kattintva megnézheted  (felismered, kit ábrázol?).

A jobb agyfélteke az agyunk kreatív fele, ez az aktívabb, amikor rajzolunk, énekelünk, zenélünk, festünk, művészi alkotást szemlélünk, és akkor is, amikor egy problémával szemben újfajta megközelítésre volna szükségünk.

Mi lenne, ha képességeit más hétköznapi tevékenységeinkben is kihasználnánk?

Ha az életünk minden területén képesek volnánk támaszkodni azokra a képességekre, amelyekben a jobb agyféltekénk különösen tehetséges?

Kedves névrokonom, Vidi Rita hasonló következtetésre jutott, és létrehozta Jobb agyféltekés kreatív írás tanfolyamát. A kétnapos tanfolyamon (tehetségtől teljesen függetlenül) mindenki megtanul élvezetes, kreatív szövegeket, történeteket írni, a maga szórakoztatására, vagy akár az íróvá válás felé vezető út első lépéseként…

Ide kattintva találsz több információt a tanfolyamról:
http://www.kreativiras.com/kreativ-iras-tanfolyam/?r=Srxei8EMO52G

Te feliratkoztál már a Benső Iránytű hírlevelére és az ingyenes emailtanfolyamra? Értesülj az egészségmegőrzés titkairól, legfrissebb híreiről az elsők között!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles